Řemeslo má zlaté dno

Zážitky s řemeslem, které jsou zakořeněny ve zlatém dně, z kterého již naši předkové čerpali.

PROČ? Zde je můj vhled.

Je mi naprosto jasné a vyplývá to i z příběhů místních Hor. Ne vždy nás lidstvo hospodářství uživilo. V Jedné z pohádek Krkonoš která je zakomponovaná do pohádkové stezky Malé Úpy, se vypráví příběh kdy hospodář ve snaze zúrodnit zdejší kamenitou půdu dostal od Krakonoše radu. “ Dej kameny vařit.“ Pohádka mp3 ke stažení zde https://danaaugustova.cz/pohadka-zdarma/ .Více info o pohádkové stezce http://www.pohadkova-stezka.cz/cze

Vznikla tak úžasná skleněná surovina z které se dalo dále tvořit.

Nalezením “ ZLATÉHO DNA“ byl záměr přežít a najít způsob jak.

Ve sklářském řemesle bylo dříve zlaté dno skutečně vidět. Pro barvení rubínových skel se dříve používaly zlaté dukáty. Zlato se postupně usazovalo na dně pánve ve formě malinkých zrníček velikosti prosa. Při výměně staré pánve za novou se ty staré od rubínu nechávaly stranou a jejich dna se opatrně roztloukala a vybírala droboučká zrníčka zlata. Zdroj wudy.cz

Zamyšlení

Rodiče, i rodiče rodičů mne oslovují -).

Rády bychom k Vám poslali své dítě, vnuka, vnučku.

Cítí v dílně hodnoty, které by rádi předali.

Čím to je, co ti lidé cítí. Odvahu, pokoru, hodnoty lidského bytí.

Kde se vzala věta, práce šlechtí?

Řemeslo nám dává ducha. K velkým dílům máme úctu a respekt. Kolik práce, úsilí a zručnosti v nich je skryté – skláníme se.

Tvořivá dílna s řemesly které nesly svět postaletí, možná tisíciletí, je pro každého kdo hledá pro sebe či své potomky rozvinutí svých lidských možností.

Trochu jinak

Probuzením potřeby učit se novým věcem, je pro mne základním kamenem na cestě.

Je to jako znovu se nadechnout (inspireisn-lat.), znovu začít snít. Inspiraci jsou otevřené dveře, může přes nás téct proudem.

Uvolnění

Uvolnit se je dar z čistého nebe. Nabitá zručnost, jakákoliv, jako nástroj…  Občas je to na zbláznění, jelikož je to tak trochu mimo naší kontrolu. Na pomoc mi přišla krátká báseň, která mi naznačuje kam mé uvolnění směřuje a dává mi odvahu pustit se, nechat se plynout po zlatém dně.

Báseň

Nezblázním se!  Vytvořím si ideál!  Já chci žít co mi za to stojí, kde mi srdce hoří! Nebudu mrtvola. Jsem živá – jako ten krásný strom.

Jsme lidi?  Jo, a každý jiný.  Všimli jste si?  Je to těžký, vystoupit z toho stáda, vzkřísit se z mrtvých, přes naše prohřešky a viny.  JSEM.  A sním svůj sen!


Mám radost že jste to vy s kým sdílím. Věřím že by jste nečetli až sem, kdyby Vám má slova nebyla blízká. Cením si toho, a věřím že Vám to bude inspirací.

 

Dana Augustová
Ukazuji lidem krásu řemesel, jenž se zdají být těžko dostupné. Miluji spolupráci s ohněm díky kterému často tvořím. Více informací o mně zde>> Namluvila jsem pro Vás pohádku "Jak se šijí stromečkům šaty" Ke stažení ZDE>> Napsala jsem E-book První průvodce českým lampovým sklem Více info ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.